KONSEPT

ÇEKİMİ


Konsept çekim nedir? Nasıl yapılır?

En sık talep edilen çekim türlerinden biri olan still life çekimler için günümüzde bu isim adı altında fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Ürün çekimi için kullanılan bu terim diğer çekim türlerinin aksine yardımcı aksesuarlarla destekleyici bir çekim kompozisyonu oluşturularak gerçekleştirilmektedir. 

Örneğin bir mayo bikini çekimini ele alalım, yaşam içinde kullanılan tamamlayıcı aksesuarları düşünelim. Güneş gözlüğü, şapka, pareo, sandalet vb. aksesuarları birçok kadın mayo ve bikini kombini yaparken tercih etmektedir. Bu tip tamamlayıcı aksesuarlar çekimi yapılacak ürün grubunu öne çıkartarak satışı kolaylaştırmaktadır. Burada önemli noktalardan birisi çekimi yapılacak ürün grubuna hakim olmaktır. Bu noktada çekim kompozisyonu için ilgili yan ürünlerin satın alması stil danışmanları tarafından yapılmalıdır.

Konsept çekim için bir başka önemli konu da ürün türüne göre uygun bir mekan veya uyumlu bir dekorasyon tercihidir. Eğer dış çekim planlanıyorsa ürünün ait olduğu kullanım alanı mümkünse tercih edilmelidir. Stüdyo çekimi planlanıyorsa yine ürüne ve kullanım alanına uygun stüdyo dekoru tercih edilmelidir.Örneğin bir elbise çekimi hayal edelim. Bu ürün çekiminde kapalı veya açık mekan çekimi tercih edilebilir. Kapalı mekanlar için oluşturulacak çekim kompozisyonuna çekim mekanına ait dikkat çekici obje veya fon türleri dahil edilebilir.  Mekanda yapılan still life çekimi için mekana ait dokuların çekime dahil edilmesi ürün-mekan algısı yaratarak görselleri güçlendiren bir başka unsurdur. Stil danışmanı çekim için alışveriş yaparken sadece elbiseleri düşünerek hareket etmeyecektir mevcut çekim alanını düşünerek alternatif aksesuarlar satın alarak çekim konseptini daha da güçlendirecektir. 

Diğer taraftan profesyonel bir fotoğrafçı da ışık seçimini çekim mekanına ve çekimde yer alacak tamamlayıcı aksesuarlara göre belirleyecektir. 

Konsept çekimi için tercih edilecek ışık düzeni bu noktada çok büyük önem arz etmektedir. Kuşkusuz ürünü belli bir çekim kompozisyonu içerisinde sunarak mümkün olduğunca zengin bir sunum elde etme gayesinde olacaktır. Bu sebeple still life çekimi için doğru ekip ve ekipman tercihi bilinenin aksine çok daha büyük önem taşımaktadır.